HMB - jak działa, jakie przynosi korzyści oraz dawkowanie HMB

HMB jest znanym skrótem od beta-hydroksyl beta-maślan metylowy. Jest to substancja produkowana przez organizm w postaci BCAA, leucyna. W śladowych ilościach jest również wykrywalna w niektórych owocach, np. grejpfrutach, a także w rybach.

HMB w postaci proszku jest dostępny na rynku od 1995 roku i największe uznanie zyskał u sportowców chcących zbudować masę mięśniową i zwiększyć siłę mięśni.
hmb rzeźba


    
Jak działa HMB?


  • wzmacnia system odpornościowy organizmu,

  • pomaga zwiększyć objętość mięśni,

  • zwiększa siłę,

  • zmniejsza zawartość tłuszczu w organizmie,

  • zmniejsza poziom cholesterolu.


Naukowcy nie posiadają dostatecznie dużo informacji na temat sposobu działania HMB. Jednak zgodnie z ich przypuszczeniami, HMB wpływa na odbudowę komórkową będąc składnikiem błon komórkowych i powodując tym samym ich odbudowę i wzrost.


 
Jakie korzyści płyną z przyjmowania HMB?


HMB może przynieść najwięcej korzyści osobom, które dopiero rozpoczynają swój program budowy masy mięśniowej. Najlepiej zażywać HMB przez trzy pierwsze miesiące treningów.

Istnieje niewiele niezależnych i wiarygodnych badań dotyczących działania HMB. Najbardziej warte zainteresowania zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Iowa. Podawano HMB w ilości 3 gramy dziennie grupie mężczyzn, którzy nigdy nie byli związani z treningami siłowymi. Druga grupa mężczyzn otrzymała placebo w tych samych dawkach i okolicznościach. Obie grupy zostały poddane treningom siłowym przez okres 3 tygodni.

Po zakończeniu eksperymentu, grupa mężczyzn przyjmująca HMB zanotowała przyrost mięśni średnio o 1,2 kg oraz przyrost siły o 18%. U grupy mężczyzn przyjmujących placebo odnotowano średni przyrost mięśni o 0,45 kg oraz przyrost siły o 9%.


Ponadto, niektórzy naukowcy twierdzą, że zażywanie kreatyny w połączeniu z HMB zwiększa efektywność HMB.


 
Zalecane dawkowanie HMB

Mężczyźni: 3 gramy dziennie rozłożone na dwie lub trzy dawki.


Kobiety: 2 gramy dziennie rozłożone na dwie lub trzy dawki.


* Dawki zostały wyliczone w celu zaspokojenia 38,1 mg na kg masy ciała dziennie.

hmb